Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Purdzie

Stypendia socjalne

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkujący Gminę Purda znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Pomoc materialna przysługuje uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia, a także wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno- -wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.


Miesięczna wysokość dochodu uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kryterium dochodowe  na osobę w rodzinie ucznia, zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r.

 

Komu nie przysługuje stypendium szkolne?

- Dziecku odbywającemu roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. „zerówka”).
- Uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymanych stypendiów nie przekracza kwoty 2480 zł (rocznie), a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych kwoty 2124 zł (rocznie).


Do kiedy powinien zostać złożony wniosek o przyznanie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego?
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się od 1 września do 15 września danego roku szkolnego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Purdzie. W przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 16 października danego roku szkolnego. Wniosek może być złożony po upływie wyżej wymienionych terminów, musi jednak zawierać uzasadnienie niezachowania tych terminów.

Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek rodziców niepełnoletniego ucznia, pełnoletniego ucznia lub dyrektora szkoły.


 Za jaki miesiąc wnioskodawca zobowiązany jest dostarczyć dokumenty, do wniosku o stypendium szkolne, potwierdzające jego dochód?

Wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku o stypendium szkolne dokumenty potwierdzające dochód rodziny ucznia/słuchacza uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony.

 

Jakie są potrzebne dokumenty wymagane do złożenia wniosku?

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość (lub brak) dochodów netto poszczególnych członków rodziny wymienionych we wniosku:
1. Zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
2. Odcinek emerytury/renty lub aktualną decyzją ZUS/ KRUS o wysokości pobieranych świadczeń.
3. Oświadczenie o statusie bezrobotnego, a w przypadku pobierania zasiłku zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości ewentualnych świadczeń wypłacanych przez PUP.
4. W przypadku osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy – oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i braku dochodów.

5. Zaświadczenie lub decyzja z innego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy). Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów, świadczenie wychowawcze „500+”) wypłacanych przez inny Ośrodek Pomocy Społecznej.

6.  Zaświadczenie o wysokości otrzymywanego stypendium, innego niż stypendium szkolne.
7. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – zaświadczenie o wysokości dochodu z prowadzonej działalności za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
8. Zaświadczenie o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych oraz odcinek opłaconej składki KRUS za ostatni kwartał lipiec-wrzesień. Do dochodu rolniczego nie wlicza się dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej jednego hektara przeliczeniowego.
9.  Dokument potwierdzający wysokość otrzymanych alimentów lub zapłaconych alimentów. 
10. Oświadczenia rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych, oświadczenie o uzyskiwaniu innych dochodów (stała pomoc rodziny, darowizna, umowy o dzieło, umowy zlecenia i inne wymienione wyżej) oraz każdy inny dokument mogący potwierdzić wysokość dochodów, z których utrzymuje się rodzina.


Za kompletny wniosek uważa się wniosek zawierający wszystkie wymagane dane wraz z kompletem wymaganych załączników.


Sposób udzielenia stypendium:

Pomoc materialna w formach całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym lub całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem stałego zamieszkania może być realizowana przez zwrot wydatków, po zaakceptowaniu przedstawionych odpowiednich rachunków wystawionych na wnioskodawcę.

Refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na cele edukacyjne dokonuje się na podstawie następujących dokumentów:

- faktur VAT,

- imiennych rachunków,

- imiennych biletów miesięcznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,

- dowodów wpłaty,

- wydatki związane ze zbiorowymi wyjazdami na wycieczkę szkolną, z wyjściami do kina, teatru itp. można udokumentować na podstawie pisemnego oświadczenia wystawionego przez szkołę z określeniem kosztu poniesionego przez ucznia.


Co można kupić za stypendium szkolne?

Przykładowa lista wydatków podlegająca zwrotowi w ramach stypendium szkolnego

  • podręczniki szkolne (SZKOŁA PONADPODSTAWOWA), ćwiczenia, lektury szkolne, książki i prasa o charakterze edukacyjnym: vademecum, słownik, atlasy, encyklopedie, tablice matematyczne, chemiczne, fizyczne, astronomiczne, mapy,
  • materiały papiernicze, piśmiennicze, przybory szkolne, pomoce dydaktyczne niezbędne do pracy na lekcjach
    w danym typie szkoły i profilu kształcenia np. farby, płótna, pędzle, instrumenty muzyczne, ubiór ochronny - ubranie i obuwie robocze, fartuchy, rękawice;
  • tornister, plecak szkolny, torba szkolna, piórnik, kalkulator, przybory geometryczne, zeszyty, bloki rysunkowe, gumki, temperówki, taśma klejąca, klej, nożyczki, korektor, długopisy, ołówki, kredki, pisaki, farby, bibuła, brystole, nożyczki, papier milimetrowy, plastelina, modelina, i inne przybory związane z zajęciami szkolnymi;
  • zakup komputera, laptopa, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, części składowe komputera (monitor, jednostka centralna, dysk twardy, płyta główna, procesor, zasilacz, klawiatura, myszka, oprogramowania, program antywirusowy, głośniki, mikrofon, modem, router, płyty CD, dyskietki), tusze do drukarki, pendrive, abonament internetowy;
  • zwrot kosztów związanych z pobieraniem nauki przez ucznia szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich poza miejscem zamieszkania:
    • kosztów zakwaterowania w internacie, bursie, na stancji,
    • kosztów czesnego,
    • kosztów dojazdu do i ze szkoły.
  • zwrot kosztów udziału w pozaszkolnych zajęciach edukacyjnych (języki obce, zajęcia komputerowe, informatyczne, szkoła muzyczna, zajęcia sportowe, artystyczne, plastyczne, wokalne, taneczne, korzystanie
    z basenu, zajęcia dla dyslektyków, dysgrafików, logopedyczne, inne zajęcia rozwijające zainteresowania, uzdolnienia i potrzeby edukacyjne ucznia, korepetycje) - potrzebne zaświadczenie potwierdzające udział ucznia w ww zajęciach;
  • grupowe wyjścia do teatru, kina, muzeum, filharmonii, wycieczki szkolne EDUKACYJNE;
  • koszty obowiązkowego ubezpieczenia grupowego;
  • zakup sprzętu sportowego i zakup stroju sportowego (dresy, spodnie sportowe, koszulki sportowe, spodenki sportowe, getry MAX 2 PARY w semestrze, adidasy, trampki, halówki, obuwie zmienne MAX 2 PARY w semestrze, kąpielówki, kostium pływacki, czepek, okulary pływackie, klapki na basen, worek na kapcie;
  • zakup jednolitego stroju, którego noszenie w szkole jest obowiązkowe;
  • inne wydatki nie wymienione powyżej, niezbędne w procesie edukacyjnym ucznia – uwzględnione i zaakceptowane przez organ realizujący stypendia szkolne.

Nie stanowią wydatku edukacyjnego: obuwie i odzież przeznaczona do codziennego użytku (sandały, obuwie zimowe, kurtki, płaszcze, czapki, swetry, rajstopy, sukienki, bielizna osobista – majtki, skarpetki).

Zakup codziennej odzieży i obuwia, umożliwiającego uczniowi uczęszczanie do szkoły należy do zakresu pomocy społecznej i nie może być finansowany w ramach stypendium szkolnego.

W obecnym roku szkolnym obowiązują faktury (rachunki imienne i inne dokumenty potwierdzające poniesione wydatki) za:

  1. zakup podręczników i artykułów szkolnych od LIPCA
  2. pozostałe wydatki  szkolne od SIERPNIA
  3. abonament internetowy i bilety miesięczne, koszty pobytu w bursie, internacie od WRZEŚNIA do CZERWCA danego roku szkolnego

!!! WAŻNE aby na wystawionej fakturze lub rachunku, np. na spodnie i obuwie, artykuł w nazwie miał adnotację „sportowe” lub „szkolne” (w przypadku niepełnej nazwy towaru wymagana jest odręczna adnotacja sprzedawcy z pieczątką sklepu i imienną pieczątką sprzedawcy – o ile posiada oraz jego czytelnym podpisem na odwrocie faktury.


W przypadku poniesienia wydatków o podobnym przeznaczeniu jak wymienione wyżej w toku rozpatrywania wniosku o przyznanie stypendium szkolnego dokonuje się indywidualnej oceny danego przypadku, celem ustalenia, czy wydatek jest poniesiony na cele edukacyjne.

 

ZAŁĄCZNIKI:

								

wniosek o stypendium socjalne dla ucznia

Utworzono dnia 30.08.2021, 15:25

Wniosek o stypendium socjalne dla kolejnego ucznia

Utworzono dnia 12.08.2020, 10:29

zaświadczenie o dochodzie

Utworzono dnia 09.09.2021, 10:27

Uchwała nr XXX/225/2017 Rady Gminy Purda

Utworzono dnia 21.06.2018, 12:52

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny